Zbliża się Tydzień E-książki 2011 – przygotujmy się

W tym roku obchodzimy 40-lecie e-książki. Najlepszą okazją, by to uczcić jest zbliżający się Tydzień E-książki, od 6 do 12 marca. W inicjatywie tej uczestniczę już po raz trzeci i niezmiennie przekonuje mnie w niej bardzo uczciwa i nienachalna propozycja dla czytelnika: zainteresuj się e-książką, a jeśli nowa forma ci się nie spodoba, możesz po tygodniu wrócić do czytania tej tradycyjnej, szeleszczącej i pachnącej farbą drukarską.

Tydzień to wystarczająco krótko, by mieć otwarty, niezobowiązujący stosunek do e-książki – i wystarczająco długo, by poznać wszystkie jej zalety.

Inicjatorką Tygodnia E-książki (Read an E-Book Week) jest Rita Toews, wielokrotnie nagradzana kanadyjska autorka powieści i książek dla dzieci. Po raz pierwszy akcja została przeprowadzona w 2004 roku. W zeszłorocznej edycji uczestniczyli miłośnicy e-książki ze 136 krajów, w tym również z Polski.

Zarejestrowanymi partnerami nadchodzącego Tygodnia E-książki są już m.in. Smashwords – platforma skupiająca autorów, czytelników i wydawców zainteresowanych e-książką; światowy lider w produkcji e-papieru E-Ink Corporation; księgarnie Books on Board oraz Diesel eBookstore, a także wydawcy, autorzy i blogerzy z całego świata.

Wydawcy i dystrybutorzy z Polski również mogą znaleźć się wśród oficjalnych partnerów akcji. Na swojej stronie należy udostępnić za darmo jedną z publikacji ze swojej oferty i promować ją w czasie Tygodnia E-książki. Należy również umieścić na stronie baner reklamowy z odnośnikiem do http://ebookweek.com. Zestaw banerów do wykorzystania znajduje się na tej stronie. Można również wykorzystać polskojęzyczne wersje, które przygotowałem w kilku formatach. Znajdują się one pod koniec tego wpisu. Bezpośredni kontakt mailowy do Rity Toews znajduje się na tej stronie.

Na oficjalnej stronie Read an E-Book Week można przeczytać artykuł Michaela S. Harta, założyciela Project Gutenberg i twórcy pierwszej e-książki – elektronicznej wersji Deklaracji Niepodległości USA. Właśnie jemu zawdzięczamy to, że możemy czytać książkę w nowoczesnej, odpowiadającej duchowi czasów formie – formie, którą warto upowszechniać.

Myślę, że popularyzowanie książki elektronicznej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie czytelnictwa wśród Polaków. Wyniki przyszłorocznego raportu o czytelnictwie mogą być lepsze, jeśli będziemy podążać za czytelnikiem, który migruje do środowiska cyfrowego. Wciąż jednak Polacy mają zbyt małą wiedzę o e-książkach, ich zaletach, sposobach i specyfice zakupu, dostępnych księgozbiorach, urządzeniach, formatach i zabezpieczeniach.

W ramach Tygodnia E-książki partnerzy akcji, autorzy, wydawcy i czytelnicy będą organizować konkursy i promocje, przeprowadzać wywiady, pisać artykuły, dzielić się informacjami w serwisach społecznościowych i organizować pokazy w bibliotekach. Gorąco zachęcam was do zapoznania się z zaletami e-książek i wzięcia udziału w ich popularyzowaniu. Poniżej przedstawiam propozycje aktywności:

Przeczytaj e-książkę

Sprawdź ofertę polskich księgarń z e-książkami, e-prasą i audiobookami, stwórz konto użytkownika, przeczytaj darmowy fragment, porównaj ceny i warunki sprzedaży. Najszerszą ofertę mają Empik, Virtualo, Nexto, Bezkartek, eClicto, eLib oraz Złote Myśli.

Wejdź na którąkolwiek stronę z darmowymi e-książkami, sprawdź katalog, wyszukaj interesującą cię książkę i ściągnij ją na komputer lub czytaj on-line. Polecam serwisy Wolne Lektury, Nowa Biblioteka, Internet Archive, Project Gutenberg, Scribd, Feedbooks oraz Smashwords.

Ściągnij aplikację do czytania. Jeszcze rok temu nie było polskich aplikacji do czytania e-książek na urządzeniach mobilnych. Teraz, jeśli poosiadasz iPhona, iPada lub iPoda Touch, możesz pobrać darmowe aplikacje Bezkartek, Legimi i Woblink . Nexto proponuje swoim czytelnikom aplikację przygotowaną specjalnie na urządzenia z systemem Android.

Subskrybuj. Serwis DailyLit pozwala na subskrypcję mailową lub w czytniku RSS. Wybierz ulubioną powieść, ustaw częstotliwość przysyłania, a e-książka odnajdzie cię sama!

Przeczytaj o e-bookach

Wejdź na oficjalną stronę Read an E-Book Week. Poznaj historię e-książek, przeczytaj wywiady z gośćmi, sprawdź odnośniki do stron.

Przeczytaj w Wikipedii – o tym, czym powinna być książka elektroniczna; jakie są jej zalety i wady; dowiedz się więcej o Projekcie Gutenberg lub o e-papierze.

Sprawdź nowe artykuły na polskich blogach poświęconych e-książce, e-czytnikom i przyszłości książki. Regularnie czytam wpisy na blogach Audiobook Fan, eClicto, Elektroblog, eKsiążki, Libranova, Litera Lubi Cyfrę, NaCzytniki, No Future Book, Superczytelnia oraz Votum Separatum.

Śledź wpisy z tagiem #ebookweek. Jest to oficjalny “znak rozpoznawczy” Tygodnia E-książki. Na końcu tego artykułu znajdziesz listę najnowszych wpisów.

Podziel się ze znajomymi!

Wyślij odnośnik na Facebooka, Twittera, Blipa, Flakera. Jeśli trafisz na interesujący artykuł, znajdziesz ciekawą książkę, albo odkryjesz blog poświęcony e-książkom – nie zapomnij podzielić się tym ze znajomymi. Pamiętaj – dodaj tag #ebookweek, żeby innym łatwiej było odnaleźć twój wpis.

Utwórz wpis na blogu. Napisz co myślisz o e-książkach; o swoich wrażeniach po przeczytaniu pierwszej książki elektronicznej w życiu; o tym, jakie cechy powinna mieć, by spełniła twoje oczekiwania.

Umieść baner. Możesz również po prostu na swoim blogu baner akcji z odnośnikiem do oficjalnej strony Read an E-Book Week.

Banery do wykorzystania

Poniżej banery w najbardziej popularnych formatach. Zachęcam do ich umieszczania przed i w czasie trwania Tygodnia E-książki.

Format: 300 x 250 px

Format: 468 x 60 px

Format: 120 x 240 px

Format: 125 x 125 px

O Tygodniu E-książki/Read an E-Book Week na TwitterzeShare

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.