Stanza 2.0 – nowa wersja aplikacji do czytania książek na iPhone’a

Pod koniec grudnia ukazała się w AppStore wersja 2.0 najlepszej aplikacji do czytania książek na iPhonie i iPodzie Touch – Stanza.

Obecnie w Polsce zrobiło się gorąco wokół urządzeń dedykowanych czytaniu książek (sam mocno zaangażowałem się w poszukiwanie optymalnego dla mnie urządzenia). Głównie jest to zasługa duetu eClicto/Kindle. Pojawił się również Onyx Boox 60, na świecie cięgi zbiera Nook. Każde z tych urządzeń to poważny wydatek.

Dlatego może warto, aby użytkownicy iPhone’a zanim zdecydują się na kupienie urządzenia dedykowanego czytaniu, pomyśleli o tym, że w tę samą funkcję mogą wyposażyć swoje ukochane urządzenie – i to za pomocą jednego darmowego pobrania z AppStore. Z argumentem, że na tak małym ekranie nie da się nic przeczytać oczywiście się nie zgadzam. Jak można używać sobie w symulatorach lotu, przeglądać Internet, filmy oglądać, a nawet muzę robić (jak w moim przypadku) – to i czytać można, zwłaszcza, że wszystkie służące do tego aplikacje dają możliwość powiększania czcionki do wielkości nagłówkowej.

Przegląd funkcji

Stanza jest najbardziej rozbudowaną aplikacją do czytania książek dostępną na iPhone’a i iPoda Touch. Lista zalet jest długa, a w kolejnych aktualizacjach pojawiały się nowe, przydatne funkcje.

:. Katalog książek – wbudowany katalog zawiera ponad 100 tysięcy tytułów zarówno płatnych jaki darmowych. Więcej informacji na ten temat w dalszej części artykułu.

:. Zarządzanie biblioteką – książki można sortować według tytułu i autora. Istnieje możliwość tworzenia kolekcji. Nowością wersji 2.0 jest ikona z zaznaczeniem, jaka część książki została przeczytana. Oczywiście pokazane są okładki książek. W widoku poziomym przewijanie tytułów bardzo przypomina nawigację z iTunes. Dostęp do ostatniej czytanej książki jest bardzo łatwy – z poziomu menu głównego (zakładka Now Reading).

:. Czytanie – opcji jest bardzo dużo: dostęp do spisu treści; słownik; edycja informacji o książce; podgląd stopnia zaawansowania czytania książki; tryb nocny (białe litery, czarne tło); przeszukiwanie treści książki; widok pionowy i poziomy z opcją zablokowania rotacji ekranu; możliwość zmiany wielkości czcionki i jej kroju; możliwość wyboru motywu tła; możliwość dzielenia się zaznaczonym fragmentem tekstu (Facebook, Twitter, mail); notatki; zakładki.

:. Formaty – ePub i eReader.

Jak ściągać książki

Są trzy sposoby:

:. Bezpośrednio z katalogu wewnątrz aplikacji – znajduje się on w zakładce Get Books/Catalog. Wśród e-księgarni są Fictionwise, O’Reilly, BooksOnBoard i Smashwords. Darmowe źródła obejmują Feedbooks, Project Gutenberg oraz darmowe fragmenty/tytuły z m.in. Random House, Harlequin, Munseys i BookGlutton. W przypadku książek darmowych wystarczy kliknąć w książkę, pojawia się Book Info z ikoną Download. Pobranie następuje natychmiast i zajmuje kilka, kilkanaście sekund. Jeśli tytuł kupujemy, musimy niestety wyjść z aplikacji, dokonać zapłaty w przeglądarce, a pobranie książki kieruje nas z powrotem do Stanzy.

:. Wpisanie pełnego adresu pliku –  książki, które nie znajdują się w katalogu Stanzy można ściągać w prosty sposób. W zakładce Get Books przejdź do Downloads, kliknij w “+” i wpisz pełny adres pliku (z końcówką .epub lub .ereader). Przykład na jednym ze zdjęć.

:. Za pomocą Stanza Desktop – aplikacja, dostępna na komputery PC i Mac, oprócz tego, że jest dosyć toporna, ma dwie zalety: pozwala na wgrywanie książek do iPhone’a (trzeba mieć wi-fi), oraz pozwala na zamianę formatów na czytany przez iPhonową Stanzę ePub. Jeśli ktoś lubi się pobawić, może ściągnąć desktopową Stanzę stąd.

Polskie zasoby

Od zeszłego roku, gdy pisałem o Stanzie po raz pierwszy, sytuacja znacznie się poprawiła. Wtedy dostępnych było kilkanaście tytułów. Teraz jest ich kilkaset.

:. Bezkartek – lista ponad stu darmowych tytułów, głównie z domeny publicznej, znajduje się tutaj.

:. Feedbooks – rozwijana przeze mnie inicjatywa publikowania przez polskich pisarzy książek w tym serwisie po roku spowodowała, że polskich książek jest około 60, w tym darmowe fragmenty najnowszych publikacji Wydawnictwa Nowy Świat. Lista tytułów tutaj.

:. Wolne Lektury – serwis od jakiegoś czasu zapowiada udostępnienie 2700 polskich książek z domeny publicznej w formacie ePub. O krokach w tym kierunku świadczy np. fakt, że wśród darmowych książek w pakiecie powitalnym eClicto znalazły się właśnie pozycje z Wolnych Lektur. Uprzedzam, w księgarni eClicto książki, nawet darmowe są zabezpieczone, dlatego można je czytać jedynie na czytniku albo w menedżerze eClicto na komputerze. Przed chwilą sprawdziłem, czy w Wolnych Lekturach coś ruszyło z ePubem. Przejrzałem kilkadziesiąt książek, żadna nie jest dostępna w ePubie. Wyszukiwania po rodzaju pliku niestety nie ma. Nic to, trzeba – i warto – czekać.

Cena

Aplikacja darmowa.  Odnośnik do AppStore tutaj.

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.