Porównanie cen i dostępności bestsellerów [1] – 29.10.2009

Przedstawiam pierwsze na moim blogu zestawienie bestsellerów książkowych, którego celem jest porównanie cen wersji papierowej i elektronicznej. Zestawienia takie będę powtarzał co kilka miesięcy, by sprawdzić, jak kształtują się trendy cenowe. Zgodnie z logiką i przykładami z zagranicy, ceny e-booków powinny być niższe od p-booków, a co więcej – wykazywać tendencję zniżkową.

Lista książek pochodzi z Merlin.pl i jest to pierwszych dwadzieścia pozycji na liście bestsellerów książkowych. W zestawieniu ująłem 5 księgarń internetowych. Merlin.pl i Empik.com sprzedają książki drukiem. Nexto.pl, Zixo.pl i Bezartek.pl sprzedają e-booki, z czego ta ostatnia e-księgarnia oferuje je również w formatach na urządzenia mobilne – czytniki i komórki.

Zanim tabela, jeszcze jedna uwaga osobista: będzie groteskowo, ale nie jest to moją zasługą. Raczej czuję się jak ktoś, kto uświadomił sobie, że należy do dyskryminowanej mniejszości.

Porównanie cen i dostępności bestsellerów – 29.10.09

[table id=1 /]

Zestawienie z dnia 29.10.2009 | Myślnik oznacza, że książka nie jest dostępna w sprzedaży

Wnioski/komentarze:

:. Spodziewałem się większej liczby książek dostępnych w formie elektronicznej (złośliwe)

:. Przykład najnowszej książki Dana Browna, która zadebiutowała w Stanach jednocześnie w formie drukowanej i elektronicznej, musi być nieprzekonujący dla polskich wydawców i dystrybutorów książek. A pamiętajmy, że The Lost Symbol nie jest pierwszą książką na świecie, która pojawia się na rynku w ten sposób

:. W kolejnym zestawieniu przedstawię tę samą listę książek – które w związku z tym za parę miesięcy nie będą nowościami. Dzięki temu można będzie oszacować szybkość przechodzenia do wersji elektronicznej

:. Najważniejsze: na tworzący się rynek najwidoczniej duże wydawnictwa nie mają ochoty wejść, na coś czekają, obserwują, zastanawiają się, w excelu sprawdzają. To olbrzymia szansa dla wydawnictw niewielkich lub autorów publikujących samodzielnie. Coraz więcej ludzi poszukuje e-booków – jeśli nie mogą znaleźć książek z półek księgarskich, będą otwarci na nowe propozycje. Zestawienia polskojęzycznych e-booków znajdują się w odnośnikach pod wpisem.

Postanowiłem znaleźć chociaż jedną książkę, która jest nowością, a która ma to szczęście, że znajduje się w sprzedaży zarówno w formie drukowanej jak i elektronicznej. Zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu znalazłem. Sytuacja jeszcze bardziej groteskowa.

Porównanie cen nowości wydawniczej

[table id=2 /]

Zestawienie z dnia 29.10.2009

To się MUSI zmienić. Miłośników książki elektronicznej w Polsce przybywa. Czytają e-booki nie tylko na ekranach komputerów, ale też na komórkach i czytnikach. Właścicieli tych ostatnich przybywa. Ludzie, którzy dostrzegają zalety e-booków to liderzy, innowatorzy, odkrywcy, maweni, a przede wszystkim lojalni czytelnicy. Może warto pomyśleć o tym, żeby od czasu do czasu mieli możliwość przeczytania polskiej nowości książkowej.

W ramach podsumowania zacytuję Setha Godina:

Kindle readers buy two or three times as many books as book readers. Why? I don’t think it’s necessarily because using a Kindle leads someone to read more books. I think it’s because the kind of person who buys a lot of books is the most likely person to pony up and buy a Kindle. I know that sounds obvious, but once you see it this way, you understand why book publishers should be killing themselves to appeal to this group. After all, the group voted with their dollars to show that they’re better.

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.