Porównanie cen i dostępności bestsellerów [2] – 10.12.2009

Poprzednią listę przygotowałem po to, by porównać ceny książek w wersji papierowej i elektronicznej. Okazało się jednak, że z listy 20 bestsellerów sklepu Merlin.pl ani jedna nie była dostępna w wersji elektronicznej. Co więcej, gdy już znalazłem w sklepach z e-bookami nowość, była ona droższa od wersji papierowej w Merlinie. Sytuację można podsumować jednym słowem: groteska.

Myśląc o  kolejnych tego typu zestawieniach (a będę je regularnie robił, chociaż póki co wiąże się to z dużą frustracją), porównanie siłą rzeczy będzie więc musiało dotyczyć cen książek oraz ich dostępności.

Wczoraj ruszyło eClicto. Projekt, z którym chyba wszyscy zwolennicy e-booków wiążą duże nadzieje. Jak żadne inne przedsięwzięcie, eClicto ma szansę na przełamanie niechęci do e-booków, bo wprowadza zupełnie nową jakość, jaką jest nowoczesny sposób czytania książki elektronicznej (czytnik nie komputer; format ePub a nie format pdf). Start platformy, która przynajmniej w założeniu jest projektem nowatorskim, powinien być dużym pozytywnym bodźcem dla wydawców, tym bardziej, że według mnie eClicto zostało skrojone pod wydawców właśnie, a nie pod czytelnika.

Pretekst do zrobienia aktualnej listy jest więc idealny. eClicto zajęło miejsce Empiku, który nie dość że drogi, to jeszcze coraz bardziej zacofany. Jeżeli chodzi o tytuły – są takie same jak poprzednio, czyli pierwszych 20 pozycji z listy bestsellerów Merlin.pl z dnia 29.10.09. Robię to celowo. Można będzie zmierzyć czas “przesiąkania”, czyli okres, po jakim tytuł będący bestsellerem staje się dostępny w formie elektronicznej.

Teraz lista, a pod nią wnioski, ale najpier punkt odniesienia: spośród 175 tytułów z listy bestsellerów The New York Times, na Kindle nie jest dostępnych jedynie 12 książek, natomiast na Nooka – “aż” 21.

Porównanie cen i dostępności bestsellerów – 10.12.09

[table id=3 /]

Zestawienie z dnia 10.12.2009 | Tytuły pochodzą z listy bestsellerów Merlin.pl z dnia 29.10.09 | Myślnik oznacza, że książka nie jest dostępna w sprzedaży

Wnioski/komentarze:

:. Rozumiem, że wydawcy się przyglądają, rozumiem, że liczą, rozumiem, że boją się piractwa. Kolporter zdecydował się na przestarzałe rozwiązanie, jakim jest własne zabezpieczenie plików chyba głównie po to, żeby uspokoić wydawców, którzy e-booki uważają za dziurę w portfelu, wydrążoną przez przyszłych piratów. To dla wydawców system został szczelnie zamknięty. Na świecie jest akurat na odwrót. B&N, Sony czy Interead zdecydowały się na DRM od Adobe i dzięki temu wygrają. Amazon, z własnym zabezpieczeniem traci i pewnie niedługo otworzy się na ePub.

:. W ofercie eClicto jest 800 książek i pochodzą głównie od małych wydawców. To dla nich szansa, więc skwapliwie z niej skorzystają.

:. Czytelników zainteresować może czytnik, ale zakup będzie dokonywany na podstawie racjonalnych przesłanek, a wśród nich jest liczba tytułów do wyboru. Każda kolejna nieznaleziona książka jest jak utrata życia w grze komputerowej. Po kilku próbach – game over.

:. Pod względem atrakcyjności oferty eClicto niczym nie różni się od innych sklepów z książkami elektronicznymi. Przewaga, jaką jest nowoczesny format ePub (zresztą uwsteczniony przez sposób zabezpieczenia), pozwalający na czytanie na urządzeniach mobilnych, jest zneutralizowana przez konieczność zakupu czytnika. Jeśli nie kupię urządzenia, mogę czytać wyłącznie na komputerze. Niczym nie różni się to od zakupu książki w Nexto, albo Zixo.

:. Konkurenci nie śpią. Księgarnia Bezkartek, która oferuje książki w formacie m.in. prc, sprzedaje również czytnik, co więcej, również ze stu darmowymi tytułami – w cenie 999 złotych. Księgarnia Virtualo zdecydowała się na Adobe DRM, na razie książki są sprzedawane w formacie pdf, ale następnym krokiem powinien być ePub. Księgarnia Ebookpl ma w ofercie czytnik dużo lepszy od konkurentów (Quaffery, dziękuję za link). Jest to Onyx Boox 60. Cena póki co za wysoka – 1499 złotych.

:. Starania Kolportera ani jego konkurentów będą mało skuteczne, jeśli w ich ofercie będzie jeden bestseller, i to w dodatku taki, który swoją premierę miał trzy lata temu.

PS. Jeśli spojrzeć na książki Merlina z jednej i drugiej listy, to w przypadku tych, których cena się zmieniła, w większości wypadków jest to ruch w górę.

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.