Pisarzu, zostań indie [1] Wstęp

indie independent writer, pisarz niezależny. Samodzielnie wydaje i promuje swoje książki. Działa poza głównym nurtem wydawniczym, wykorzystuje Internet, by bezpośrednio dotrzeć do swoich czytelników. Ruch indie nie byłby możliwy bez rozwoju e-książki i platform umożliwiających samodzielne publikowanie.

Zapraszam do przeczytania serii artykułów, w których będę zachęcał do samodzielnego publikowania książek. Bardzo możliwe, że cykl powstał zbyt wcześnie i że wcale nie będzie zapotrzebowania na wiedzę, którą chcę się podzielić. Uznałem jednak, że to, co teraz może być potraktowane jak zwykła anarchia, za parę miesięcy będzie uznane za wartościowy materiał. Z drugiej strony ruch indie właśnie teraz przeżywa swój rozkwit, więc nie ma powodu czekać.

Najpierw o tym, dla kogo ten cykl nie został napisany (tak, jest to celowa demitologizacja postaci pisarza):

:. Jeśli twoim marzeniem jest być pisarzem spoczynkowym w powyciąganym szarym swetrze i gierkowskich denkach, któremu przeznaczone jest wylądować za młodu w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym albo na cmentarzu, możesz przestać czytać już teraz.

:. Jeśli wydaje ci się, że jako pisarz masz komfort, by skupić się tylko i wyłącznie na pisaniu, i że możesz być ponad całą tą maskaradą związaną z wydaniem książki i jej promowaniem – możesz przestać czytać w tej chwili.

:. Jeśli nie masz absolutnie żadnych wątpliwości, że twoje dzieła są epokowe, noblowskie lub po prostu genialne i że prędzej czy późnej wydawcy będą w grupkach meldować się u drzwi twojego mieszkania urządzonego w stylu “pisarz po przejściach” – możesz przestać czytać.

:. Jeżeli uważasz, że samodzielne wydawanie książek to obciach i zwykłe odzieranie postaci pisarza z magii materializowanej dymem papierosowym i okresami niemocy twórczej – daj sobie spokój i zajmij się kolejną wysyłką konspektu twojej trzeciej powieści do tych samych wydawnictw co poprzednio (pytanie tylko, gdzie tu magia).

Jeśli jeszcze czytasz, witam cię serdecznie. Masz zamiar zrealizować swojego marzenie o książce i nie boisz się zrobić tego od nowa? Ten cykl powinien ci się przydać. W pięciu kolejnych częściach opiszę:

:. Dlaczego poszukiwanie wydawców jest błędem
:. Jakie cechy ma pisarz niezależny
:. Dlaczego warto nim zostać
:. Jak rozpocząć, czyli lista porad
:. Test “Czy jestem indie?”

Kolejne artykuły będę publikował co niedzielę. Pierwszy już za chwilę. Korzystajcie, póki czas. W najbliższym czasie nie planuję kolejnych wpisów poradnikowych dla pisarzy. Chcę skupić się na promowaniu wydanych niedawno w Amazonie książek, a także tworzeniu #1picstory.

Polecam również serię “Gdzie publikować” :. Amazon :. Smashwords :. Feedbooks :. Scribd

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.