Opublikuj własną książkę w Feedbooks.com

Wiele osób zastanawia się, jak opublikować swoją powieść, opowiadanie, dramat, wiersz. Zgodnie z obietnicą, przedstawiam poniżej jak to zrobić w kilkanaście, kilkadziesiąt minut – i udostępnić swoje dzieło czytelnikom na całym świecie. Zaznaczam od razu, choć mam nadzieję, że można się było tego domyślać: książka będzie dostępna opinii publicznej za darmo, czyli autor nie otrzyma za nią żadnego honorarium. Zatem ci, którzy w pierwszej kolejności widzą w pisaniu możliwości zarobkowe na poziomie Paulo Coelho, mogą sobie darować. Ci, którzy za książkę uważają jedynie piękne wydanie w twardej oprawie też pewnie nie będą zainteresowani – książka na Feedbooks.com jest to propozycja dla tych autorów, którzy są świadomi zbliżającej się rewolucji cyfrowej na rynku książki i wierzą, że wcześniej czy później e-book będzie funkcjonował na równych prawach z książką drukowaną. Z czasem coraz więcej czytelników będzie w e-bookach szukało nie tylko okazji do zdobycia książki za darmo, ale również będzie gotowych za nie płacić. Wspomniany Coelho sam twierdzi, że nigdy nie sprzedałby tylu egzemplarzy swoich książek, gdyby na nieformalnym blogu nie udostępniał ich darmowych fragmentów.

Najpierw odpowiem na parę pytań, które od razu się nasuwają.

Co to jest Feedbooks.com?

Jest to światowa platforma internetowa, udostępniająca darmowe książki w formie elektronicznej. Przewaga Feedbooks na innymi podobnymi serwisami budowana jest na kilku poziomach:

1. Wszystkie książki są darmowe – zgodnie z prawem wielu krajów, książki mogą być udostępniane w domenie publicznej w 50 lub 70 lat po śmierci autora. W praktyce więc większość księgozbioru tworzą dzieła klasyczne, choć co ważne wielu autorów z całego świata, w tym i ja, widzi w publikacji na Feedbooks.com szansę na zaistnienie w świadomości i zaprezentowanie swojej twórczości na szerszą skalę niż tylko w księgarni na rogu. Niektórzy z tych autorów są  znani na całym świecie, jak chociażby Cory Doctorow, o którym mało kto słyszał w Polsce. Doctorow to “pisarz cyfrowy” (digital writer) mający pełną świadomość zmian zachodzących na rynku publikacji książkowych i zmiany te nie tylko wykorzystuje, ale i inicjuje.

2. Serwis budowany jest “pod urządzenia przenośne”, które w niedalekiej przyszłości staną się zamiennikiem papieru książkowego. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o urządzenia dedykowane czytaniu, jak iLiad czy Kindle, ale również smartfony (flagowym przykładem jest iPhone, który rewelacyjnie sprawdza się w roli czytnika książek). Tak więc e-book to nie tylko pdf na komputerze, ale również formaty dostosowane do urządzeń przenośnych.

3. Nowe pozycje wprowadzane są zarówno przez administratorów strony, ściągane z zasobów serwisów współpracujących, np. Gutenberg Online, jak i wprowadzane przez samych użytkowników. W efekcie liczba publikacji w katalogu Feedbooks.com rośnie bardzo szybko – podobnie jak liczba pobrań.

4. Najważniejsze: użytkownicy mogą wprowadzać RÓWNIEŻ książki swojego autorstwa. Dzięki tej opcji każdy, kto publikuje swoją twórczość w Internecie, ma możliwość zaistnienia nie w wymiarze użytkownik-użytkownik, ale autor-czytelnik. Feedbooks.com daje więc szansę sfinalizowania procesu powstawania książki. Co ważne: w przeciwieństwie do uzależnionego od rachunku ekonomicznego procesu drukowania, długość książki nie jest istotna. Jeśli uważasz, że opowiadanie na 20 stron to materiał w pełni wyrażający twoją twórczą postawę – opublikuj je!

5. Tworzenie książki jest bardzo łatwe i przypomina wpis na blogu.

Czym różni się książka z Feedbooks.com od wpisu na blogu?

Rożnica jest zasadnicza. Wpis na blogu jest stanem tymczasowym, podczas gdy książka z Feedbooks.com przyjmuje formę skończoną, a to dzięki automatycznej KONWERSJI na pliki do ściągnięcia. Jest kilka rodzajów formatów, w których można ściągać książki, w zależności od urządzenia, które ma pełnić rolę czytnika – ePub, pdf, mobipocket/Kindle, iLiad, SonyReader. Tak więc, jak chcemy czytać wpis, to musimy wejść na stronę internetową, a książkę ściągamy i MA ONA POSTAĆ KSIĄŻKI.

Czy książka będzie funkcjonowała jedynie w formie elektronicznej?

Nie. Jednym z formatów do ściągnięcia jest pdf. Korzyść? Jeśli ściągnie się książkę na komputer i wydrukuje, będzie ona sformatowana jak książka – z paginacją, tytułami, marginesami, czcionką, itd. Tak więc całkiem przyzwoite formatowanie/skład książki autor ma za darmo. Jest to zrobione na tyle dobrze, że bez wstydu można chwalić się książką w formie drukowanej (zauważcie, że druk pojawia się jako byt wtórny).

Czas najwyższy na przygotowanie książki do publikacji. Do tego potrzebna jest sama książka. Trzeba odnaleźć ten zapomniany plik tekstowy na dysku komputera, lub wrócić do starego wpisu na poprzednim blogu, lub przypomnieć sobie, na którym portalu pisarskim umieściło się swój pierwszy wiersz…

– – –

Publikuj książkę: krok po kroku

1. Załóż profil

Wejdź na stronę główną. W prawym górnym rogu, pod Let’s get started…, kliknij w Join us! Jeśli posiadasz już własny Gravatar, możesz go użyć, jeśli nie, Feedbooks automatycznie wygeneruję twoją ikonę profilu. Wypełnij wszystkie pola i kliknij OK. Po potwierdzeniu rejestracji z adresu mailowego, zaloguj się do swojego nowego profilu.

2. Dodaj książkę

Gdy już jesteś zalogowany, przejdź do strony głównej. Pod Let’s get started…, kliknij w Add a book. Masz do wyboru dwie opcje:

picture-2

Add a book in public domain – tu można dodawać książki, zgodnie z opisanym przeze mnie wcześniej prawem, mówiącym, że dzieła autora przechodzą do domeny publicznej w 50 lub 70 lat po jego śmierci (w zależności od kraju). W praktyce książki dodawane są również przez autorów żyjących, włączając w to mnie. Jedynym ograniczeniem, którego na razie nie da się ominąć jest konieczność wpisania daty śmierci – pole “data śmierci” w fazie tworzenia wpisu o autorze nie może być puste. W moim przypadku jest: Niżej Podpisany (1969-1969). Też dobrze.

Add your own book – w ten sposób własne książki mogą dodawać użytkownicy. Mimo, że ta opcja wydaje się mniej przekonująca, to warto wiedzieć że Feedbooks mocno wspiera dział książek tworzonych przez użytkowników – jako ten, który zwiększa potencjał i zasięg portalu.

Wybieram opcję drugą. Wypełniam pola. Do tej strony będzie można jeszcze wrócić, by dokonać późniejszych zmian, jeśli będą konieczne.

picture-4

3. Wprowadź treść

Po kliknięciu OK przechodzimy do panelu, gdzie wprowadzamy treść książki. Jak widać książka posiada już standardową okładkę Feedbooks. Można również wprowadzić własną okładkę. Należy najechać myszką na pole okładki i kliknąć – otwiera się okno dialogowe, gdzie należy podać link do pliku graficznego. Mówiąc inaczej – na razie nie ma możliwości załadowania okładki z dysku komputera. Ja zostawiam okładkę taką, jaka jest.

picture-6

By wrócić do poprzedniego okna, z informacjami o książce i autorze, klikamy w Properties.
By rozpocząć wpisywanie zawartości książki, klikamy w zielony krzyżyk na dole strony. Otwiera się okno dialogowe:

picture-5

Mamy do wyboru trzy opcje nagłówków (Part, Chapter, Section) oraz tekst. W praktyce najlepiej jest na tytuł książki wybrać Part, rozdziału Chapter, a na tytuł np. wiersza, felietonu, czy opowiadania, gdy ma być tuż nad tekstem – Section. Prawidłowe wybranie nagłówków jest ważne ze względu na późniejszą nawigację po książce i kształt spisu treści. Zawsze można sprawdzić, jak to wygląda. Po wprowadzeniu zawartości, można kliknąć na Preview >> pdf, a książkę będzie można otworzyć w Acrobat Reader.

Ja podzieliłem książkę na dwie sekcje: Wprowadzenie oraz Publikuj książkę: krok po kroku.

Wpisywanie tekstu to sama przyjemność. Po uzupełnieniu tytułów w nagłówkach otwieramy Add a block of text i kopiujemy zawartość z pliku tekstowego. Nie powinno być żadnego problemu z polskimi znakami. Ja przekopiuję tekst z tego wpisu. Wychodzi bezbłędnie, razem z formatowaniem:

picture-8

Uzupełniamy po kolei wszystkie partie tekstu. Uwaga: lepiej nie eksperymentować z formatowaniem, gdyż książka będzie konwertowana do kilku różnych formatów.

4. Publikuj!

Gdy cała zawartość będzie już wklejona, zachęcam do kilkukrotnego sprawdzenia treści. Jeśli wszystko jest w porządku, można wcisnąć przycisk Publish. Gdy przejdzie się do Profile, a następnie kliknie na zakładkę Books, będzie można sprawdzić, czy książka jest już opublikowana. Zatwierdzenie do publikacji zajmuje moderatorowi kilka godzin do kilku dni.

Wydawnictwo Indigo pomoże w rozpropagowaniu idei polskich książek na Feedbooks.com, a ja witam w gronie autorów!

Dopisek z dnia 27 kwietnia 2009

Uwaga! Pojawił się problem z wyświetlaniem polskich znaków w plikach ePub. Prosiłbym o dokładne sprawdzenie książki przed opublikowaniem. Można to zrobić ściągając plik w formacie ePub na komputer i otwierając go w darmowym programie Stanza Desktop.

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.