Ile kosztuje wydanie książki drukowanej (przykłady)

Każdy kto napisał książkę, po niepowodzeniach związanych ze znalezieniem wydawcy, prędzej czy później zacznie zastanawiać się nad wydaniem jej samodzielnie. Niektórych zniechęca fakt zajmowania się sprawami, niegodnymi pisarza z ambicjami. Innych zniechęca wizja stosów książek wypełniających szczelnie każdy kąt mieszkania. Wszystkich zniechęcają koszty. I nie ma co ukrywać – nie są niskie. Oczywiście najwyższa jest cena samego druku, ale nie jest to jedyny wydatek.

Dla przypomnienia, na koszt wydania książki składają się:
:: redakcja techniczna i merytoryczna książki
:: korekta
:: projekt graficzny (okładki i wnętrza)
:: skład komputerowy i przygotowanie do druku
:: druk

W praktyce, samodzielnym wydawcom udaje się oszczędzić na kilku składnikach. Najczęściej we własnym zakresie wykonują redakcję tekstu. Czasem uda się wyprosić u znajomego grafika wykonanie ładnej okładki. Ale skład i przygotowanie do druku najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Podobnie z korektą – dobrze jest, by na książkę spojrzała inna osoba, która wychwyci błędy, do jakich my sami zdążyliśmy się przyzwyczaić i za żadne skarby ich nie zobaczymy.

Podam za chwilę dwa przykłady. Nie chodzi o kosztorysy. Chodzi o faktyczne koszty końcowe druku dwóch kolejnych książek z serii Śmiertelnie absurdalne zebranie. Pierwszą z nich wydałem w druku offsetowym, drugą – cyfrowym.

Śmiertelnie absurdalne zebranie 2006/07Druk offsetowy

:: Książka: Śmiertelnie absurdalne zebranie 2006/07
:: Format po obcięciu: 130 x 195 mm; objętość 142 + 4 strony okładki
:: Kolor: środek czarno-biały (1+1), okładka cztery kolory (4+0) jednostronnie
:: Papier: środek – papier objętościowy Ecco Book Cream, 60 g/m2, v. 2.0, biel 75%; okładka karton 250 g/m2 – Alfa Board, uszlachetnienie okładki folią matową
:: Nakład: 1000 egz.

Koszt (ceny netto):
:: Redakcja techniczna we własnym zakresie: 0,-
:: Projekt graficzny we własnym zakresie: 0,-
:: Skład i przygotowanie do druku: 650,-
:: Korekta: 400,-
:: Druk: 2,58,- za egz. x 1000 = 2580,-
…………………………………………….
RAZEM:
3630,- (+VAT)

saz21Druk cyfrowy

:: Książka: Śmiertelnie absurdalne zebranie 2007/08
:: Format po obcięciu: 130 x 195 mm; objętość 178 + 4 strony okładki
:: Kolor: środek czarno-biały (1+1), okładka cztery kolory (4+0) jednostronnie
:: Papier: środek – papier offsetowy 80 g/m2; okładka karton 250 g/m2
:: Nakład: 100 egz.

Koszt (ceny netto):
:: Redakcja techniczna we własnym zakresie: 0,-
:: Projekt graficzny we własnym zakresie: 0,-

:: Skład, przygotowanie do druku i korekta: 950,-
:: Druk: 7,45,- za egz. x 100 = 745,-
…………………………………………….
RAZEM:
1695,- (+VAT)

Jak widać koszt wydrukowania książki o nakładzie dziesięciokrotnie niższym wcale nie jest dziesięciokrotnie mniejszy. Myślę, że przy niskim nakładzie powinniśmy liczyć się z wydatkiem 1000-2000 złotych w przypadku książki o formacie do A5 i liczbie stron nie przekraczającej 200.

Celowo wybrałem dwie książki z tej samej serii, ale wydrukowane w innej technice. Z punktu widzenia samodzielnego wydawcy wybór rodzaju druku to bardzo ważna decyzja.

Druk offsetowy jest opłacalny przy dużych nakładach. Drukarnie przyjmują zamówienia nie mniejsze niż na 1000 egzemplarzy. Dlatego na ten rodzaj druku dobrze się zdecydować wtedy, gdy jesteśmy w 100% pewni, że książka sprzeda się w ciągu kilku miesięcy od premiery. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie od odbiorcy hurtowego. Każdy miesiąc zastoju to zbliżająca się groźba zwrotów z hurtowni.

Druk cyfrowy to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy opublikować książkę w celach promocyjnych – by rozesłać ją do krytyków literackich lub wydawnictw. Tutaj nakład nie ma znaczenia. Wprawdzie książka nie wygląda tak dobrze jak przy druku tradycyjnym, ale oszczędzamy, jak w porównaniu powyżej, połowę ceny.

Jak widać w przypadku tradycyjnie pojmowanej książki nie unikniemy kosztów. W przypadku e-książki koszty są niższe lub zerowe. Więcej w specjalnym wpisie na ten temat.

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.