Gdzie publikować: Smashwords

Jest to część cyklu wpisów o miejscach, gdzie pisarze 2.0 mogą publikować swoje książki w nowoczesnej formie. Opisuję serwisy, w których sam publikowałem. Teraz dzielę się doświadczeniem i spostrzeżeniami.

linia

smashwordsSmashwords

Opis :. Smashwords to ciekawy pomysł – jednocześnie portal dla czytelników i dla autorów. Jakby przyjrzeć się, w jaki sposób funkcjonujemy w świecie 2.0, to właśnie wymiana ról nasuwa się od razu. Jestem raz autorem, raz czytelnikiem. Wchodzę na Smashwords, żeby ściągnąć książkę… i żeby opublikować książkę. Ze względu na swoją samonapędzającą się formułę i przyszłościowe myślenie, strona ma realne szanse zbudowania wokół siebie dużej społeczności współczesnych autorów i ich czytelników. Lub inaczej: współczesnych czytelników i ich autorów.

Publikacji jest kilka, może kilkanaście tysięcy. Czyli wcale nie tak dużo. Ale wcale nie jest to wada. Jeśli myśli się o współczesnej literaturze, fachowej i pięknej, to pierwsze, co będzie przychodzić na myśl to właśnie Smashwords.

Książki – forma :. Przyszłościowe jest podejście do formatów, w których książka jest dostępna po wprowadzeniu do katalogu. Jeśli nie są to wszystkie możliwe, to prawie wszystkie możliwe (ePub, mobi, pdf, rtf, lrf, pdb, txt). Można książki ściągać lub przeglądać on-line – jako html lub JavaScript. Nie jest to co prawda tak widowiskowe, jak w Scribd, ale strona przystosowana jest do mobilnego Internetu, więc im mniej, tym lepiej.

Książki – publikowanie :. W Smashwords teoretycznie bardzo łatwo wprowadzić książkę. Odbywa się to podobnie jak w Scribd przez załadowanie pliku na serwer. Serwis przyjmuje pliki doc i txt, ale muszą być one praktycznie pozbawione wszelkiego formatowania, by wykluczyć możliwość niespodzianek po konwersji na pliki otwarte.

Dostępny na stronie przewodnik może zniechęcić objętością, liczbą wskazówek i ostrzeżeń, ale warto przez niego przejść choćby po to, żeby zorientować się, jak dużo błędów w formatowaniu robimy w trakcie zwykłego pisania w Wordzie. Każde źle wstawione wcięcie w pierwszej linii, np. za pomocą tabulatora może mścić się po otwarciu książki w czytniku. Dobrą stroną takiej pracy u podstaw z edytorem tekstu jest otrzymany plik, który będziemy mogli wykorzystać przy publikowaniu książki w każdym innym serwisie tego typu.

Możliwość sprzedaży :. To jedyny znany mi międzynarodowy serwis, który umożliwia autorom ustalenie ceny za swoją książkę, a więc daje szansę na realne zarobki z jej sprzedaży, również autorom z Polski. Twórca może wybrać jedną z trzech opcji: cena z góry ustalona, czytelnik ustala cenę, za darmo. Płatność odbywa się na rachunek bankowy powiązany z kontem PayPal. Trzy tygodnie temu opublikowałem tutaj swoją anglojęzyczną książkę, głównie po to, by bliżej poznać serwis. Książka Password Incorrect jest wzbogaconą wersją darmowej publikacji z Feedbooks, dlatego czytelnik sam może ustalić, za ile chce ją kupić, może również ściągnąć za darmo. Pobrań zanotowałem kilkadziesiąt, dolarów zarobiłem kilkanaście. Nie jest to dużo, ale też specjalnie nie naciskam na pobieranie książki stąd, skoro można z Feedbooks, gdzie z kolei zależy mi na zwiększaniu popularności mierzonej liczbą pobrań.

Aktualizacja 25.11.2009
Smashwords bardzo energicznie pozyskuje partnerów “dystrybucyjnych”. We wrześniu podpisał umowę z Barnes&Noble. Potem z Sony eBook Store. Kilka dni temu z Shortcovers, a przedwczoraj z Amazon, na dystrybucję w Kindle Store. Oznacza to, że książki, opublikowane w Smashwords, a spełniające wymogi formalne, znajdą się w ofercie każdej z tych księgarń. A podejrzewam, że na czterech się nie skończy…

Podsumowanie :. Mimo, że w Smashwords nie ma polskojęzycznych książek (lub jest znikoma liczba – tego nie wiem, niestety wyszukiwanie nie jest dobrą stroną serwisu), to można myśleć o wykorzystaniu go jako własnego sklepu internetowego. Liczba Polaków płacących kartami jest coraz większa, nie ma różnicy, czy płacimy w złotówkach, czy w dolarach, czy w euro. Umieszczamy książkę w serwisie, a odnośnik do niej na blogu. Trzeba pamiętać, że serwisy, które opisuję w cyklu dają możliwość publikowania samodzielnie i bez konieczności posiadania numeru ISBN. I jeśli jest strona, która pozwala zarobić, to dlaczego nie skorzystać. A inwencję zostawiam autorom.

linia

+ rozbudowany panel zarządzania kontem – pełny dział informacji o autorze(info, odnośniki, wideo); są statystyki; jest optymalizacja SEO
+ przejrzysta struktura, katalog pogrupowany na działy
+ serwisu optymalizowany na przeglądarki mobilne, obecność w katalogach aplikacji mobilnych
+ możliwość zmiany danych o książce w każdej chwili (w tym ceny)

przygotowanie książki w edytorze tekstu
niska liczba odwiedzin (ok. 30 tysięcy dziennie)

linia

Formaty

Wprowadzanie: doc, txt
Ściąganie: ePub, mobi, pdf, rtf, lrf, pdb, plain text (view), plain text (download)

linia

Zobacz:
Stronę z książką
Stronę autora

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.