Gdzie publikować: Scribd

Jest to część cyklu wpisów o miejscach, gdzie pisarze 2.0 mogą publikować swoje książki w nowoczesnej formie. Opisuję serwisy, w których sam publikowałem. Teraz dzielę się doświadczeniem i spostrzeżeniami.

scribd

Scribd

Wcześniej opublikowałem książki w Feedbooks, Smashwords i Wattpad, ale to właśnie od Scribd rozpocznę cykl. Przyczyna jest bardzo prosta – aż chce się o nim pisać. Gdy parę dni temu okazało się, że nie mogę zrobić porządnego pdf-a z prezentacji w Powerpoincie (przeczytaj o niej tutaj), postanowiłem wykorzystać Scribd jako rozwiązanie awaryjne. Nie dość, że po załadowaniu pliku ppt wszystko jest w najlepszym porządku, to jeszcze zajęło mi to jedynie kilkanaście minut, a przecież musiałem się zarejestrować, rozpoznać specyfikę serwisu i dodać książkę.

Opis :. Scribd przez wielu uważany jest za YouTube dla książek (lub, co bliższe prawdzie – dokumentów). Jest najbardziej okazały ze wszystkich znanych mi serwisów umożliwiających publikowanie książek i materiałów tekstowych. Ma rozbudowane funkcje społecznościowe, statystyki, pocztę… i ma problemy z piractwem. Pod względem legalności publikowanych tekstów jego status jest bardzo podobny jak YouTube. Wszyscy wrzucają wszystko, nie ma praktycznie żadnej kontroli. Właściciele praw autorskich również podchodzą różnie, niektórzy protestują, inni serwis wykorzystują. Od kiedy O’Reilly oznajmił światu strategiczne partnerstwo ze Scribd (zobacz profil), można powiedzieć, że serwis przeszedł na stronę tych “bezpiecznych”.

Książki – forma :. Jedną z podstawowych zalet Scribd jest iPaper, czyli technologia, która pozwala wyświetlać publikacje w sposób niezwykle atrakcyjny. Okno książki z opisami i opcjami wybory funkcji, animacje strony – wszystko to sprawia, że czytanie na ekranie komputera nie jest męczące, wręcz przeciwnie. Tekst na ekranie, w formie nadanej mu przez Scribd zaczyna wytrzymywać konkurencję z wideo.

Z punktu widzenia pisarza ważna jest możliwość pokazania książki na własnym blogu. W górnym panelu okna książki jest opcja embed. Kopiujemy fragment kodu html i wklejamy go w dowolnym miejscu na blogu. Co ważne, możliwość taką mają również blogerzy działający pod WordPress.com. Spójrzmy na to w ten sposób: mamy dobrze przygotowany materiał w Wordzie, znajomy grafik zrobił nawet okładkę. Możemy publikować fragmenty w postaci wpisów na blogu, ale to nie stworzy wrażenia, że mamy do czynienia z książką. Wpis na blogu to wpis na blogu. I tu przychodzi z pomocą Scribd. Umieszczamy kod na blogu i nasz dokument z edytora tekstów wygląda jak prawdziwa, a do tego nowoczesna książka. Niby nic, ale pozwala czytelnikom zobaczyć w nas pisarza, a nie tylko blogera.

Możliwość sprzedaży :. Od niedawna serwis umożliwia użytkownikom sprzedawanie książek, w ramach Scribd Store. Niestety funkcjonalność ta, obecnie w fazie beta, dostępna jest jedynie dla osób mieszkających w USA. Podejrzewam, że niedługo to się zmieni, biorąc pod uwagę wprowadzoną listę krajów w panelu publikowania. I bez tej funkcjonalności niektórzy użytkownicy radzą sobie świetnie – wstawiają odnośniki w samych książkach. Jeśli przygotuje się jej darmowy fragment w formacie, który daje możliwość ustawiania hiperłączy, można na przykład w paginacji umieszczać odnośniki do strony, gdzie książka jest do kupienia.

Podsumowanie :. Podstawowym mankamentem serwisu jest brak wsparcia dla małego Internetu. Książek nie można ściągać w formatach na urządzenia mobilne, co powoduje, że Scribd raczej wykorzystywany jest do dzielenia się dokumentami i publikacjami fachowymi (czyli tym, co można przeczytać na dużym ekranie komputera). Ale nie sposób zignorować 50 milionów użytkowników, w tym wielu z Polski. Najlepiej wykorzystać go do jako narzędzie do tworzenia dobrze wyglądających wersji promocyjnych książek oraz do budowania zasięgu.

+ iPaper – sprawia, że tekst na ekranie komputera wytrzymuje konkurencję z wideo
+ możliwość umieszczania książki na stronach internetowych
+ statystyki, liczba odwiedzin
+ społeczność, poczta, grupy

brak formatów na urządzenia mobilne
brak wersji mobilnej serwisu
wyniki wyszukiwania z Google, czyli wszystko co się da

linia

Formaty

Wprowadzanie: doc, ppt, xls, pdf, txt, rtf, odt, odp, sxw, sxi
Ściąganie: format oryginalny, pdf, txt

linia

Zobacz:
Jak wygląda książka na stronie Scribd
Jak wygląda ta sama książka na blogu

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.