Gdzie publikować: Feedbooks

Jest to część cyklu wpisów o miejscach, gdzie pisarze 2.0 mogą publikować swoje książki w nowoczesnej formie. Opisuję serwisy, w których sam publikowałem. Teraz dzielę się doświadczeniem i spostrzeżeniami.

linia

FeedbooksFeedbooks

Opis :. W moim przypadku Feedbooks był pierwszym serwisem, na jaki natrafiłem w Internecie, dającym możliwość publikowania książek przez użytkowników. Pisałem o nim na blogu już tyle razy, że teraz jedynie podsumowanie. To miejsce idealne dla twórcy literatury pięknej. Główna część zasobów to książki dostępne w domenie publicznej, same wielkie nazwiska literatury światowej. W zbiorach znajduje się ponad 30 tysięcy tytułów. Są również książki pisane przez współczesnych pisarzy i przez nich w Feedbooks umieszczane, także książki po polsku. Sam gorąco namawiam do ich publikowania.

Podstawową zaletą Feedbooks jest nastawienie na czytelnika mobilnego, korzystającego z małego Internetu i/lub czytającego książki na urządzeniach mobilnych. Tak jak trudno sobie wyobrazić czytanie Dostojewskiego na ekranie komputera przy biurku, tak zupełnie inaczej jest w przypadku urządzeń, z którymi można wygodnie położyć się na sofie (czytnik, smartfon). Literatura piękna ma szansę na wielki powrót, gdy tylko rynek książki mobilnej stanie się wystarczająco popularny. Więcej pisałem na ten temat tutaj.

Książki – forma :. Feedbooks to jeden z pierwszych serwisów na świecie, które umożliwiają ściąganie książek w nowoczesnych, otwartych formatach, łatwo dostosowujących treść do małych ekranów. Głównie chodzi mi o ePub (europejski), ale również mobipocket (amerykański, czyli pozwalający na czytanie książek w Kindle) oraz formaty dostosowane do innych czytników, jak iLiad czy Sony Reader. Jeśli opublikujesz książkę w Feedbooks, to nie dość, że będzie ona dostępna po wsze czasy (no chyba, że wcześniej ją skasujesz), to jeszcze w nowoczesnych formatach. To jest przewaga Feedbooks nad np. Scribd – formaty, które wkrótce zastąpią wysłużonego pdf-a.

Książki – publikowanie :. Swoją książkę możesz wprowadzać samodzielnie, jako użytkownik, na licencji Creative Commons, przez dobrze przygotowany interfejs. Treść wprowadza się nie za pomocą wgrania pliku na serwer, ale przez kopiuj-wklej. Podstawową wadą jest więc czasochłonność, ale z kolei efekt wart jest pracy. Dlaczego? Dlatego, że formaty otwarte różnie działają w zależności od sposobu ich przygotowania (czytaj: dosyć często pojawiają się błędy w formatowaniu, nie ma nawigacji, itd.). W Feedbooks wpisuje się treść na rożnych poziomach (część, dział, rozdział, sekcja, tekst), co daje pewność pełnej nawigacji ze spisu treści. Fakt, że ma proces wprowadzania treści jest dosyć rygorystyczny powoduje, że w książkach z tego serwisu występuje najmniej niespodzianek z formatowaniem.

Możliwość sprzedaży :. Jeżeli chodzi o Feedbooks, to wszystkie książki są do ściągnięcia za darmo, również te opublikowane zgodnie z CC przez użytkowników. Nie ma co liczyć na ewolucję modelu funkcjonowania tego serwisu, np. w kierunku Smashwords. Strona jest finansowana z francuskich środków państwowych, ma wspierać czytelnictwo książki w jej nowych formach i jako taka pozostanie całkowicie niekomercyjna.

Podsumowanie :. Feedbooks można rozważać ze względów prestiżowych. Darmowy fragment książki, jedno darmowe opowiadanie, darmowy zbiór wierszy, umieszczone w tym serwisie – zwłaszcza takie, które cieszą się popularnością (mierzoną liczbą ściągnięć) może spowodować wzrost zainteresowania autorem i jego innymi publikacjami, również tymi płatnymi. W przeciwieństwie do Wattpad czy Scribd, strona jest prawie wolna od przypadków piractwa, czemu służy moderowanie książek wprowadzanych przez użytkowników do katalogu publicznego. Publikuje tu za darmo sam Paulo Coelho. I chyba nie bez powodu.

linia

+ źródło książek z literatury pięknej (zasoby Project Gutenberg, książki w domenie publicznej wprowadzane przez użytkowników, książki własne użytkowników
+ przejrzystość serwisu, precyzyjne wyniki wyszukiwania
+ wersja serwisu na przeglądarki mobilne, obecność w katalogach aplikacji mobilnych
+ licznik pobrań, ulubione, listy

wprowadzanie książki krok po kroku
niska atrakcyjność społecznościowa

linia

Formaty

Wprowadzanie: wklejanie treści w specjalnym interfejsie
Ściąganie: ePub, mobipocket, pdf, iLiad, Sony Reader

linia

Zobacz:
Stronę z książką
Stronę wprowadzania treści książki

Share

Comment

Let's get in touch on Twitter or Facebook.