Polskie książki na Kindle

Kindle Touch / Photo: Amazon.com

Aktualizacja 27.12.2011

Poniżej przestawiam listę stron, z których można ściągać polskojęzyczne książki na czytniki Kindle. Ograniczam ją do miejsc oferujących tytuły w formacie mobi/prc, obsługiwanym przez czytnik Amazona.

Należy pamiętać, że Amazon posługuje się własnym zabezpieczeniem (pliki z Kindle Store mają rozszerzenie .azw), dlatego przy pobieraniu/kupowania książki w formacie mobi z jakiegokolwiek innego źródła, upewnij się, że plik nie jest zabezpieczony. W przeciwnym razie nie otworzysz go na Kindle.

Możesz również kupować książki w formacie pdf, ale czytanie takiego pliku na 6-calowym ekranie czytnika to średnia przyjemność. Poza tym – również zwracaj uwagę na zabezpieczenie. Duża część e-książek sprzedawanych w pdf ma DRM z Adobe.

Najlepiej jest przetestować ofertę i funkcjonowanie Kindle Store, posługując się darmowymi aplikacjami na Androida, iPhona i iPada, BlackBerry i Windows Phone 7.

Popularność Kindle w Polsce powoduje, że kolejne księgarnie wprowadzają do oferty wersje e-książek w formacie mobi. W tej aktualizacji wpisu również je dodałem. Ale szczerze uprzedzam: nie spodziewaj się za dużo. 

Amazon Kindle Store

Polskich publikacji w Kindle Store jest wciąż niewiele i raczej nie będzie to podstawowe źródło e-książek na twój czytnik, chyba, że czytasz dużo po angielsku.

Na razie nic nie wskazuje, żeby coś zmieniło się na lepsze. Amazon otwiera Kindle Store w kolejnych krajach (ostatnio przybyły Włochy, Francja i Hiszpania), ale szybkiego wejścia Kindle Store do Polski nie należy się spodziewać. Polski nie jest na liście oficjalnych języków, dlatego autorom i wydawcom jest niezmiernie trudno cokolwiek opublikować na platformie wydawniczej Amazona, zwanej KDP (Kindle Direct Publishing).

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę popularność Kindle w Polsce, można się spodziewać, że zarówno pojedynczy autorzy, jak i wydawnictwa zaczną szerzej korzystać z tego kanału dotarcia do czytelnika, i to mimo ograniczeń ze strony Amazona.

Polskie książki można wyszukać posługując się tagiem po polsku lub wpisując w oknie wyszukiwania Polish Edition. Pozycji jest na razie kilkadziesiąt. Warto wspomnieć, że z Kindle Store można pobierać Politykę ($3.99 za miesiąc) i ostatnio również Gazetę Wyborczą ($8.99 za miesiąc).

Virtualo

Księgarnia Virtualo rozpoczęła niedawno sprzedaż e-książek w mobi. Obecnie w ofercie jest ponad 7 tysięcy tytułów w tym formacie. Przeważającą większość stanowi klasyka z domeny publicznej, ale pojawia się coraz więcej nowości, w tym bestsellerów.

Bardzo dobrą funkcją w serwisie jest wyszukiwanie książek według formatu plików, dzięki czemu można szybko zorientować się, czy pojawiły się nowe tytuły w mobi.

BezKartek

Serwis oferuje książki wydawnictw polskich i zagranicznych w kilkunastu językach. W ofercie jest ponad 145 tysięcy tytułów, z czego kilkaset polskich. Wśród nich są książki, również bestsellery, w formacie prc.

Na BezKartek można znaleźć krótki, ale pożyteczny przewodnik jak dodawać do Kindle książki kupione w serwisie.

Wolne Lektury

Wolne Lektury to internetowa biblioteka szkolna prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Znajdziesz w niej ponad 1,5 tysiąca książek z klasyki polskiej literatury.

Wszystkie tytuły są dostępne w kilku formatach, w tym również w mobi.

Ebookpoint

W serwisie uruchomionym przez Grupę Wydawniczą Helion znajdziesz poradniki, przewodniki oraz wyspecjalizowane książki z zakresu ekonomii, informatyki i psychologii.

Księgarnia oferuje około 200 tytułów, wszystkie w trzech formatach (mobi, epub, pdf) i bez DRM.

Bookio

W Bookio (nowa wersja serwisu została wprowadzona dzisiaj) dostępnych jest ponad sto tytułów od kilku wydawnictw (niestety nie ma jeszcze wśród nich tych najbardziej znanych). Wszystkie książki sprzedawane są m.in. jako pliki mobi starannie przygotowane na Kindle.

Feedbooks

Sprawdź listę polskojęzycznych książek, którą regularnie uzupełniam od 2009 roku. Jest tu ponad sto tytułów, głównie autorów publikujących samodzielnie (self-publisherów). Wśród książek są również darmowe fragmenty publikacji Wydawnictwa Nowy Świat.

Bookini

Około 2700 bezpłatnych e-książek z domeny publicznej. Podstawę katalogu stanowią teksty klasyki literatury polskiej, opracowane i udostępnione przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Project Gutenberg

Międzynarodowy serwis z darmowymi książkami z domeny publicznej. PG jest źródłem darmowych tytułów dla wielu e-księgarń na całym świecie. W języku polskim książek jest kilkadziesiąt. Niezmordowany Bruno Schulz, którego Sklepy Cynamonowe są najbardziej popularną polską książką elektroniczną na świecie – właśnie za sprawą Project Gutenberg.

• • •

Jeśli w ofercie powyższych serwisów nie ma książek, które cię interesują, a są np. w formacie epub, rozważ kupno czytnika, który sprzedawany jest przez daną e-księgarnię. Warto sprawdzić czy dany model czytnika posiada aplikację umożliwiającą kupowanie i ściąganie książek bezpośrednio na urządzenie. Wtedy dopiero będzie można mówić o pełnej wygodzie i funkcjonalności.

Można oczywiście kupić Kindle i zmieniać format z epub na mobi, ale osobiście uważam, że e-książki są po to, by je czytać, a nie poznawać narzędzia do konwersji plików.

Zanim więc zdecydujesz się na Kindle, sprawdź ofertę książek po polsku.

Share

Comment

Want to say something about this article? Let's discuss it on Twitter, Facebook, or Google+.