Polskie książki na Androida

Aplikacja Nexto na urządzenia z systemem Android
Aplikacja Nexto na urządzenia z systemem Android

Użytkowników urządzeń z systemem Android jest w Polsce coraz więcej. W grę wchodzą już nie tylko smartphony, ale również tablety. Szkoda by było nie zamienić takiego urządzenia w czytnik książek elektronicznych, tym bardziej że odbywa się to bez żadnych kosztów – wystarczy zainstalować odpowiednią, darmową aplikację.

Jeśli to twoje pierwsze spotkanie z e-książkami, na początek kilka porad praktycznych.

Dostępnych w legalnych źródłach jest około 10 tysięcy książek. Można w typowo polskim stylu ponarzekać, że zbyt mało. Zamiast tego zachęcam do sprawdzenia jakie tytuły są dostępne. Pod koniec wpisu znajduje się lista rekomendowanych przeze mnie sklepów internetowych z publikacjami elektronicznymi.

Większość polskich e-księgarń oferuje publikacje w formacie pdf. Na tabletach pdf-y da się czytać, ale na mniejszych urządzeniach jest to średnia przyjemność. Jeśli już zacząć kompletować bibliotekę e-książkową, to najlepiej od razu zdecydować się na format ePub.

Książek w ePubie jest mniej, około 6 tysięcy, ale komfort czytania jest dużo większy. Blok tekstowy dopasowuje się do wielkości i proporcji ekranu, czcionkę można powiększać, a treść książki przeszukiwać.

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w polskich e-księgarniach jest Adobe DRM. Oznaczane jest ono na karcie z książką jako Adobe Digital Editions – co jest nazwą programu do zarządzania i czytania e-książek, dostępnego na komputery z systemem Windows i Mac OS. Jest on do pobrania z oficjalnej strony Adobe.

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu książki z DRM-em najlepiej jest od razu otworzyć konto Adobe i otrzymać Adobe ID, by móc później swobodnie dysponować kupionymi książkami na różnych urządzeniach.

Przegląd podzielony jest na dwie sekcje. Najpierw aplikacje, w dalszej części wspomniana już lista e-księgarń.

Aplikacje

Jedna uwaga. Nie musisz ograniczać się do jednej aplikacji. Najważniejsze jest, by na jednym urządzeniu zapewnić sobie najwygodniejszy dostęp do zasobów, z których najczęściej korzystasz.

Nexto Reader

Aplikacja dostępowa do Nexto.pl – jeśli nie największego sklepu z e-publikacjami, to na pewno jednego z największych.

Chciałbym zwrócić uwagę na najważniejszą cechę Nexto Readera – pozwala on jednocześnie na czytanie e-książek oraz na słuchanie audiobooków.

Ważną zaletą jest możliwość dodawania własnych e-książek (ePub) i audiobooków (mp3). Istotne jest to, że aplikacja odczytuje ePuby z zabezpieczeniem Adobe.

Z innych pożytecznych cech zwracam uwagę na możliwość synchronizacji publikacji z biblioteką użytkownika (dzięki czemu mamy dostęp do tej samej zawartości bez względu na urządzenie, z którego korzystamy) oraz możliwość dokonania płatności przez PayPal.

Woblink

Woblink AndroidWoblik to darmowa aplikacja pozwalająca dodawać i czytać nowości i bestsellery z kilkudziesięciu znanych polskich wydawnictw. W katalogu znajduje się około 1100 tytułów, w tym ponad 700 darmowych, głównie z domeny publicznej.

Na uwagę zasługuje fakt, że wśród publikacji znajdują się komiksy, takie jak Kajko i Kokosz czy Jeż Jerzy. To świetna sprawa – możliwości kolorowego ekranu są w pełni wykorzystane. Aplikacja pozwala na powiększania klatek w komiksie i wyświetla interaktywne menu.

Inne funkcje: użytkownik ma dostęp do wirtualnej półki, może wysłać zaznaczony fragment na Facebooka lub Twittera, ma możliwość tworzenia notatek.

Warto zaznaczyć, że Woblink to jak na razie jedyna polska platforma, która oferuje jednocześnie aplikacje dla użytkowników iOS i Androida.

myLibra

Jest to pierwsza polska aplikacja e-książkowa, jaka pojawiła się w Android Market. Obsługuje pliki w formacie ePub. Książki można pobierać bezpośrednio z adresu url lub wczytać z karty SD.

Bardzo pożytecznym rozwiązaniem jest integracja z Dropboxem, który w tym przypadku spełnia rolę wirtualnej półki. Aplikacja posiada również wbudowany moduł Google Translate. Użytkwnik z Polski może wykorzystywać właśnie tę aplikację do czytania np. książek anglojęzycznych.

Więcej informacji oficjalnej stronie myLibra. Z najciekawszych: w kolejnych aktualizacjach można spodziewać się integracji z bibliotekami online oraz obsługi plików z DRM-em.

Ibuk

Darmowa aplikacja czytelni internetowej ibuk.pl pojawiła się w Android Market niedawno.

Ze zrzutów ekranowych można wywnioskować, że książki są w formacie pdf, co potwierdzałaby zapowiedź pojawienia się w ofercie publikacji w formacie ePub oraz audiobooków.

Aldiko

AldikoNie jest to polska aplikacja, ale warto o niej pomyśleć dlatego, że daje możliwość czytania książek zabezpieczonych Adobe DRM. Można więc do niej dodać pliki zakupione np. w Virtualo/Empiku czy w księgarniach sieci iFormat.

W połączeniu z bezpośrednim dostępem do katalogów zagranicznych e-księgarń, takich jak O’Reilly, Feedbooks, Smashwords czy All Romance, Aldiko może być optymalnym rozwiązaniem dla osób, które czytają nie tylko książki po polsku.

Zasoby

Czas na opis e-księgarń i stron z polskimi e-książkami. Przy każdej z nich dane o formatach i zabezpieczeniach.

Wolne Lektury

Celowo zaczynam od tego serwisu. Prowadzony przez Fundację Nowoczesna Polska jest naszym rodzimym odpowiednikiem Project Gutenberg. W katalogu znajduje się 1200 lektur szkolnych, które przeszły do domeny publicznej. Są więc one dostępne za darmo.

Serwis dostarcza treść dla kilku e-księgarń, między innymi Legimi i eLib.

Formaty: ePub, pdf, txt | Zabezpieczenia: brak

Virtualo

Bardzo cenię, gdy księgarnia przedstawia pełne informacje o swojej ofercie, a Virtualo tak właśnie robi. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, że w katalogu znajduje się 7800 e-książek, z czego 4600 oferowanych jest w formacie ePub.

Virtualo to nie tylko e-księgarnia, ale również dostawca e-treści dla innych podmiotów. Wśród nich są Empik, Gandalf, Amazonka oraz portal książkowy Na Kanapie.

Formaty: ePub, pdf | Zabezpieczenia: brak lub Adobe

Nexto

W ofercie znajduje się ponad 7000 publikacji – e-książek, e-prasy i audiobooków. W formacie ePub dostępnych jest około 4500 książek, a oferta szybko się powiększa. Do katalogu włączone są zasoby m.in. wydawnictwa Złote Myśli.

Nexto sprzedaje przez silnie rozbudowaną sieć witryn partnerskich, których jest prawie 15 tysięcy. Jest również administratorem Plusoczytelni.

Formaty: ePub, pdf | Zabezpieczenia: pdf – brak, hasło, FileOpen; ePub – Adobe

BezKartek

Jedyna polska e-księgarnia, która oferuje książki w nie tylko w formacie pdf i ePub, ale również prc. W katalogu znajduje ponad 145 tysięcy publikacji w 18 językach, co sprawia, że BezKartek przez wielu czytelników może być traktowane jako one-stop shopping.

Bardzo użyteczną funkcją jest możliwość wyszukiwania książek według formatu pliku.

Formaty: ePub, prc, pdf | Zabezpieczenia: pdf – hasło; ePub – brak, prc – tak

Ibuk

Największa w Polsce czytelnia internetowa. Oferuje e-książki w formacie pdf. W katalogu znajduje się ponad 2000 książek akademickich największych polskich wydawnictw.

Formaty: ePub, pdf | Zabezpieczenia: brak lub Adobe

Legimi

Najbardziej innowacyjna polska e-księgarnia. Oferuje dostęp do książek w chmurze, za pomocą szeregu dedykowanych aplikacji. Wkrótce pojawi się aplikacja na Androida. Bardzo ciekawą propozycją jest możliwość subskrybowania za darmo polskich blogów z różnych dziedzin.

Formaty: ePub | Zabezpieczenia: Adobe

iFormat

Uruchomiona niedawno przez Grupę PWN platforma dostarczająca treści cyfrowe dla kilkuset księgarń internetowych, między innymi Bookarest, Klimczok i Atena.

Formaty: ePub, pdf | Zabezpieczenia: Adobe

eLib

Sklep z e-książkami i audiobookami oraz czytelnia online. Dział z lekturami szkolnymi.

Formaty: ePub, pdf | Zabezpieczenia: brak

• • •

Jest to ostatni z cyklu wpisów opisujących źródła i sposoby zdobywania polskojęzycznych książek elektronicznych. Wcześniej opisane zostały polskie książki na Kindle oraz iPada/iPhona.

Jeśli o czymś nie napisałem, proszę o zostawianie komentarzy – uzupełnię informacje w następnej aktualizacji wpisu.

Share

Comment

Want to say something about this article? Let's discuss it on Twitter, Facebook, or Google+.